• Ново
Чаламти Чалом-сонував сон

Чаламти Чалом-сонував сон

Оценка на клиентот:
DEN 381.76

Износ
Залиха

Ние ги комбиниравме нашите таленти за да го создадеме ова ЦД на еврејски мировни песни на хебрејски, англиски и јидски. Музиката се движи од секуларна до света, канторијална до Бродвеј и од уметнички песни до популарни мелодии вклучени на ЦД-то се и парчиња од Морис Бараш, Пол Бен-Хаим, Морис Голдман, Мајкл Исаксон, Марк Лаври, Алан Менкен, Сергиу Натра, Моиш Ојшер, Лазар Вајнер, Мосе Виленски и Чанан Јовел. Исто така, на ова ЦД се две хебрејски поставки напишани од Пол Бен-Хаим пред тој да го направи Алијах во 1933 година (патеки 7 и 8). Лево необјавени и непреформирани во неговата архива, ги вративме овие извонредни, виртуозни парчиња назад на светлина за прв пат. Комплетно уникатно во светот на хебрејската уметничка музика, овие ремек-дела покажуваат поинаква и извонредна страна на Бен-Хаим. Се надеваме дека ќе уживате да го слушате Чаламти Халом онолку колку што уживавме во тоа. Дејвид Бергер и oyојс Розенцвеиг го евес нашиот преглед од списанието Хадасах! Оваа компилација има песни и музички поставки на библиски, литургиски и современи текстови кои изразуваат надеж за мир. Кантор Дејвид Бергерс Елоквентни препеви, придружувани од пијанистот oyојс Розенцвиг, вклучуваат јидски цит; а tfilehquot ;; Пол Бен-Хаимс Аријас заснован на Псалми и Исаија; и цитати; Јеш Ли Шалом, цит; Хебрејска верзија на класичниот говор на Мартин Лутер Кинг rуниор. Чаламти Чалом-и сонував сон.

Карактеристики

Производи во категоријата

Билтен

Внесете ја вашата е-пошта за да се претплатите и да ги добиете најдобрите понуди и опции од нашата продавница. Ние никогаш не испраќаме несакана пошта. Најдобри цени и загарантиран одличен избор.